Як працює навантажувач пропана

Автор: Laura McKinney
Дата Створення: 7 Квітень 2021
Дата Оновлення: 1 Липня 2024
Anonim
ТОП 7 взрывов газовых баллонов
Відеоролик: ТОП 7 взрывов газовых баллонов

Зміст

потужність

Як випливає з назви, пропанові навантажувачі використовують двигун, що працює на пропановому газі. Цей газ зберігається в резервуарі під тиском і може легко заправлятися. Коли пропановий газ виштовхується в двигун, він знижує тиск і перетворюється в пари. Потік пари можна регулювати за допомогою дроселя. Всередині двигуна пара пропану змішується з повітрям. Свічка запалювання запалює суміш, і отриманий тиск переміщує поршні і створює потужність. Ця потужність обертає колеса і працює гідравлічний насос, як зазначено в наступному розділі. Оскільки газ дуже чистого спалювання, навантажувачі, що працюють на пропані, безпечно використовувати всередині складів та інших конструкцій. Викиди дуже низькі, а забруднення мінімізоване.


гідравліка

Для того щоб вилочні навантажувачі були ефективними, вони повинні мати можливість піднімати та переміщувати дуже важкі предмети. Це завдання виконується за допомогою гідравліки. Гідравлічна система складається з насоса, трубки та циліндрів. Густа рідина заповнює систему. Коли насос активується, він витісняє цю рідину через трубопровід і в циліндри. Так само, як стискання пляшки з водою може змусити її зверху, накопичення гідравлічної рідини в циліндрі штовхає поршень. Цей рухомий поршень піднімає виделки транспортного засобу, дозволяючи легко збирати великі предмети. Коли вилки опускаються, процес повертається назад, і гідравлічна рідина виходить з балонів і назад в насос.

рульове управління

Пропанові вилочні навантажувачі, які зазвичай працюють на складах, де місця дуже тісні. Система рульового управління розроблена таким чином, щоб зробити агрегат маневреним та простим в управлінні. Як і в автомобілі, управління кермом здійснюється за допомогою керма. На відміну від автомобілів, але, навантажувачі використовують свої задні колеса для повороту. Коли кермо повернути праворуч, задні колеса повернути вліво. Таке "зворотне рульове управління" дозволяє навантажувачеві швидко обертатися та вмикати дуже вузький радіус.


Вчені працювали над каталітичним перетворювачем протягом більшої частини 1960-х років, але лише в 1973 році президент General Motor Роберт Стемпель наглядав за його успішною реалізацією в автомобілі....

Для недосвідченого механіка або любителя легкових автомобілів ремонт турбокомпресора може здатися складним. Однак найчастіші проблеми легко і відносно недорого виправити. Ясна картина проблеми - це кл...

Нові Статті